Některé tarotové sady si prostě zaslouží vlastní článek. Ne jinak je tomu u Crowleyho tarotu. Vedle Rider-Waite sadě, o které jsme psali, je Crowleyho balíček karet osvědčeným matadorem nadšencům tarotu. Není to však jednoduchý balíček pro začátečníky. Crowleyho tarot, známý také jako Thothův tarot, je 78karetní tarotová sada vytvořená okultistou Aleisterem Crowleym a výtvarnicí Lady Friedou Harris. Tato esoterní sada je pojmenována po egyptském bohu moudrosti Thovtovi (Thoth) a odráží Crowleyho hluboký zájem o staroegyptskou symboliku.
Proslulý je především bohatstvím archetypálních, astrologických a kabalistických symbolů a výrazným výtvarným zpracováním. V tomto článku se podrobně seznámíme s historickým pozadím vzniku Crowleyho tarotu, jeho specifickou symbolikou, odlišnostmi oproti tradičním tarotům (jako je Rider-Waite či Marseille) a možnostmi jeho praktického využití.
Historické pozadí
Aleister Crowley (1875–1947) byl významný britský okultista, ceremoniální mág a zakladatel filosoficko-náboženského směru Theléma. V 30. letech 20. století, po letech studia hermetických nauk (byl členem řádu Golden Dawn), se Crowley rozhodl vytvořit vlastní tarotovou sadu, která by modernizovala tradiční tarotovou symboliku a zároveň zahrnula jeho osobité okultní poznatky. Původně zamýšlel, že práce na nové sadě potrvá asi půl roku, avšak nakonec se projekt rozšířil a trval přibližně pět let (1938–1943). Crowley pojmenoval tuto sadu Thoth Tarot (Tarot Thovt) na počest egyptského boha magie a vědění a každou kartu promyšleně popsal ve své knize The Book of Thoth (Kniha Thovt), kterou vydal roku 1944 jako doprovodný text.
Lady Frieda Harris (1877–1962) byla anglická malířka a společenská prominentka, která se v pozdějším věku stala Crowleyho spolupracovnicí v oblasti okultismu. Crowley si ji roku 1937 vybral jako umělkyni pro svůj tarotový projekt poté, co jiné oslovené malíře odradil jeho neobvyklý záměr. Ačkoli Harris zpočátku neměla s tarotem ani okultismem velkou zkušenost, s nadšením studovala Crowleyho spisy a také se zabývala antropozofií (esoterická nauka podstaty člověka a přírody) Rudolfa Steinera, což ovlivnilo její přístup k návrhu karet. Během tvorby karet Harris Crowleyho dokonce povzbuzovala, aby do designu plně promítl všechny své okultní, magické, duchovní i filozofické názory, namísto pouhého kopírování tradičních motivů. Výsledkem je, že Crowleyho tarot je skutečně průnikem mnoha esoterních disciplín. Zajímavostí je, že ačkoli byly všechny obrazy karet dokončeny již roku 1943 a kniha vyšla 1944, samotný tarotový balíček nevyšel tiskem za života Crowleyho ani Harris – k prvním publikacím Thovtova tarotu došlo až koncem 60. let 20. století.
Symbolika Crowleyho tarotu
Crowleyho Thothův tarot je znám svým bohatým symbolickým jazykem, který v sobě syntetizuje řadu okultních a filozofických systémů. Aleister Crowley do návrhu karet začlenil prvky astrologie, hermetické kabaly, alchymie, tarotu Zlatého úsvitu (Golden Dawn), staroegyptské mytologie, ale i reference na vědu a filosofii. Každá karta – zejména karty Velké arkány – je pojata jako archetypální obraz principu či síly, nikoli jen konkrétní scény. Crowley zdůrazňoval, že tarotové karty představují neosobní energie a univerzální archetypy popisované kabalou, spíše než konkrétní osoby nebo události. Například karta Chtíč (odpovídá tradiční Síle) zobrazuje Ženu šarlatovou jedoucí na sedmihlavé Šelmě – jedná se o odvážný, extatický motiv čerpající z apokalyptické symbolismu, který vyjadřuje nespoutanou vášeň a sílu tvořivosti. Oproti tomu tradiční karta Síla v Rider–Waiteově tarotu ukazuje krotkou pannu se lvem, symbolizující spíše mírnou vnitřní sílu a soucit. Crowleyho pojetí je tedy intenzivnější a archetypy jsou vyhrocené.
Astrologické a kabalistické prvky hrají v Crowleyho tarotu klíčovou roli. Každé karta Velké arkány je přiřazena k některému znamení zvěrokruhu, planetě či živlu a zároveň k jednomu z 22 hebrejských písmen, které symbolicky odpovídají cestám na stromu života v kabale. Crowley tyto tradiční přiřazení z velké části převzal od řádu Golden Dawn, avšak u několika karet provedl vlastní úpravy. Malá arkána (číslované karty) mají v Crowleyho podání přiřazeny planetární vlivy v určitých zodiakálních úsecích – např. Dvojka disků (Pentaklů) nese astrologický vliv Jupiteru v Kozorohu a Crowley ji nazval Změna na základě této kombinace energie. Tyto tituly karet (např. Žal pro 3 mečů, Vítězství pro 6 holí apod.) jsou na kartách přímo uvedeny a napovídají interpretaci dané karty. Rider-Waite tarot nic podobného na kartách neuvádí – význam je naznačen scénickým vyobrazením – a Marseille tarot už vůbec ne (ten u malých karet zobrazuje jen počet symbolů).
Crowleyho tarot tak klade větší důraz na abstraktní symboly a systémové souvislosti: například na kartě 6 mečů (Věda) je geometrická kompozice mečů naznačující harmonii a intelekt, zatímco v Rider-Waite odpovídající 6 mečů ukazuje loďku odplouvající z rozbouřených vod do klidných, což je konkrétnější obraz uklidnění situace. Obě verze mají podobný význam (přechod do klidu, řešení problému), ale Crowleyho podání obsahuje více esoterních odkazů (např. na šestou sefiru Tiferet – harmonie, či Merkur jako planetu rozumu). Celkově vzato je symbolika Crowleyho tarotu hlubší a komplikovanější. Na jednu stranu je tedy obsáhlý. Na druhou stranu jej musíte hodně dlouho studovat.
Rozdíly mezi Crowleyho tarotem a tradičními sadami
Pojďme si shrnout několik rozdílů mezi staršími sadami tarotových karet (Rider-Waite-Smith tarotu – dále jen RWS) a Crowleyho kartami.
- Přejmenování velkých arkán: Crowley změnil názvy několika trumfových karet a dal jim nový symbolický význam. Například karta Síla je přejmenována na Chtíč, Spravedlnost na Vyrovnání, Mírnost na Umění, Poslední soud na Aeon a Svět na Vesmír. Tyto nové názvy lépe vystihují Crowleyho pojetí: např. Chtíč zdůrazňuje radostnou sílu vášně (nikoli jen umírněnou odvahu jako tradiční Síla).
- Číslování a pořadí trumfů: Crowley se v některých ohledech vrátil k staršímu pořádku karet oproti RWS. Konkrétně ponechal Spravedlnost jako VIII. kartu a Sílu jako XI. kartu, což odpovídá tradičnímu Marseille tarotu (Waite v RWS tyto dvě karty prohodil). Crowley navíc provedl zmíněné záměny v astrologických asociacích (Císař a Hvězda), aby docílil větší symetrie. Pro běžnou práci s kartami to znamená, že v Crowleyho tarotu najdeme Císaře jako čtvrtý trumf, ale s netradiční astrologickou vazbou, a Hvězdu jako sedmnáctý trumf s jinou hebrejskou literou, než je obvyklé. Tyto změny mohou zpočátku působit matoucím dojmem, zejména pro ty, kdo přecházejí z RWS.
- Dvorní karty (figury): V sadě Crowleyho tarotu jsou odlišné názvy a role dvorních karet oproti tradičním označením. Místo Krále zde vystupuje Rytíř, dále Královna zůstává stejná, tradiční Rytíř (v RWS) je nahrazen Princem a Páže je označeno jako Princezna. Crowley tak přejal hierarchii používanou v řádu Golden Dawn: Rytíři v jeho tarotu představují aktivní mužský princip (často zobrazováni na koni) odpovídající ohnivému živlu, zatímco Princové vládnou na vozech (kvadrigách) a reprezentují kombinaci vzdušného a zemského principu – zaujímají tedy roli mladších mužských postav místo tradičních rytířů. Tyto změny mohou zpočátku plést, ale významově jsou dvorní karty v Crowleyho tarotu podobné jako v jiných sadách – jen je kladen důraz na dynamičtější pojetí „krále“ (rytíře) a zavádí se princ a princezna jako mladší aspekty daného živlu.
- Ilustrace malých arkán: Vizuální styl Crowleyho karet se liší od Rider-Waite i Marseille tarotu. RWS obsahuje srozumitelné scénické ilustrace s postavami na všech 78 kartách, takže i malé arkány vyprávějí určitý příběh. Marseillský tarot (17.–18. stol.) naproti tomu používá pro malé arkány jen jednoduché symboly (počet mečů, pohárů apod.) bez scén. Crowleyho Thothův tarot stojí uprostřed: všech 78 karet je bohatě ilustrovaných, avšak obrazy jsou abstraktnější a plné esoterických symbolů namísto konkrétních scén s lidmi. Crowley a Harris zde využili art deco a surrealistické výtvarné prvky – karty hýří sytými barvami, geometrickými tvary a mnohoznačnými motivy. Například již zmíněná Trojka mečů (Žal) v Crowleyho tarotu znázorňuje tři meče probodávající stylizovanou růži na zamračeném pozadí, zatímco v RWS tarotu 3 mečů probodává srdce pod dešťovými mraky. Oba obrazy vyjadřují bolest a zármutek, ale Crowleyho verze je více symbolická a neosobní, umožňující uvažovat nad principem „žalu“ jako takového. Obecně lze říci, že Crowleyho tarot je odvážnější, vášnivější a nespoutanější jak ve své symbolice, tak v malířském stylu oproti klasičtějšímu RWS. Jak už jsme psali výše, cena za to je vykoupena pomalejší křivkou učení.
Praktické využití Crowleyho tarotu
Přestože Crowleyho Thothův tarot bývá považován za komplexní a náročnější na výklad, lze jej v praxi používat podobně jako jakoukoli jinou tarotovou sadu. Záleží na přístupu vykladače a hloubce, do jaké chce se symbolikou karet pracovat. Pojďme projíž několik způsobů využití a tipů, jak s touto sadou efektivně pracovat:
- Klasické výklady a techniky: Crowleyho tarot lze používat pro běžné věštecké výklady i seberozvojové čtení stejně jako Rider-Waite či jiné taroty. Můžete s ním vykládat oblíbené rozložení karet jako je keltský kříž, tříkartový výklad minulost–přítomnost–budoucnost, nebo libovolné další rozklady. Samotná přítomnost odlišných názvů či symbolů na kartách nemění princip výkladu – stále jde o to kombinovat významy vytažených karet v odpovědi na otázku. Například pokud si tazatel vytáhne kartu Princezna Disků (obdoba Páže/Panny pentaklů) jako radu, může ji číst jako povzbuzení k praktičnosti, učenlivosti a péči o hmotné záležitosti, podobně jako by interpretoval Pážě pentaklů v jiných tarotech. Je ale vhodné vzít v úvahu i specifika Crowleyho symboliky – Princezna Disků je zároveň spjatá s živlem Země v jeho nejryzejší formě, což podtrhuje radu zůstat uzemněný a soustředěný na realitu.
- Studium a práce se symbolikou: Mnozí uživatelé Crowleyho tarotu jej využívají i jako nástroj sebevzdělání v okultních vědách. Každá karta nabízí bohatý materiál ke studiu – od astrologických značek, přes kabalistické odkazy (hebrejská písmena, sefiry), až po mytologické a alchymické symboly. Začátečník si může při výkladu vypomoci knihou Kniha Thovt od Crowleyho či modernějšími příručkami, které objasňují jednotlivé karty (např. Zrcadlo duše od Gerda Zieglera, které vyšlo i česky). Postupně tak pronikne do komplexního systému, který Crowley do tarotu vetkal. Není nutné naučit se hned všechno – i povrchnější znalost významů karet umožní tarot používat, ale hlubší pochopení symboliky může přinést velmi přesné a mnohovrstevné interpretace. Například karta Sedmička Pohárů nazvaná Crowleym Zkaženost nese upozornění na iluze a zhýralost – při studiu zjistíme, že odpovídá astrologicky Venuši ve Štíru, což osvětluje, proč má spíše negativní vyznění (přehnaná smyslnost vedoucí k otravě). V Rider-Waite tarotu má Sedmička Pohárů podobný motiv (varuje před iluzemi), ale není podán tak vyhroceně. Právě tyto nuance dělají z Crowleyho karet skvělý nástroj pro hloubkovou analýzu – pokročilý student v nich najde mnohé aha-momenty, zejména pokud má základy astrologie a kabaly.
- Meditace a esoterická praxe: Crowleyho tarot se výborně hodí i k meditativní a magické práci. Díky intenzivním obrazům lze s kartami meditovat – vybrat si jednu kartu, pozorovat detailně její obrazce a nechat na sebe působit její atmosféru. Taková meditace může pomoci vyvolat vnitřní archetypální energie, které karta představuje. Například meditace nad kartou Vesmír může navodit pocit celistvosti, uzavření jedné životní kapitoly a propojení s širším řádem vesmíru. Někteří praktikující esoterních disciplín používají karty Crowleyho tarotu i při rituální magii či cestování na astrální rovině (tzv. pathworking), kde si představují, že vstupují do scény karty a komunikují s jejími symbolickými postavami. Taková praxe vychází z tradice Golden Dawn a Crowley ji ve své práci podporoval.
Na závěr je třeba dodat, že výběr tarotové sady je osobní záležitost. Crowleyho Thothův tarot nabízí obrovské bohatství znalostí a symbolů pro toho, kdo je ochoten se mu věnovat. My však doporučujeme začít jednodušším RWS tarotem pro pochopení základů a teprve poté se ponořit do Crowleyho tarotu. Pokud vás, jako začátečníka, Crowleyho obrazy fascinují, můžete se klidně učit tarot rovnou na nich. Jen musíte počítat s pomalejší křivkou učení a studiem doprovodných textů. Odměnou vám bude intenzivní práce s intuicí a podvědomím, neboť Thothův tarot svou komplexností podněcuje hlubší vrstvy mysli. Naproti tomu pro rychlé, každodenní výklady může být jednodušší sáhnout po Rider-Waite tarotu, jehož symbolika „má příběh“.
Mnoho vykladačů nakonec používá obě sady dle potřeby – Crowleyho tarot pro spirituální a psychologické vhledy a Rider-Waite (či jiný tradiční) pro praktická a každodenní témata. Crowleyho tarot tak nadále zůstává jednou z nejrespektovanějších tarotových sad, která spojuje umění a magii a inspiruje celé generace studentů okultismu.